Nemoci / léčba

NEMOCEM MUSÍME PŘEDCHÁZET !

Určitě je snazší nemocem předcházet, než pak zdlouhavá léčba malého kamaráda. Je nad míru jasné, že i přes sebelepší péči , morče onemocní.

Příčina : kontakt s jiným zvířetem (výstavy apod.), nepatrnost při pohybu, průvan, horko, nevhodná strava, atd.

Základní pravidlo tedy máme : čistota, půl zdraví

A co tedy ?

1)  U morčat pravidelně měníme podestýlku, aby nezůstávala mokrá či dokonce nahnilá od zbytků potravy. Udržováním čisté podestýlky předejdeme tvoření zákeřných baktérií uvnitř bydleníčka.

2) Bydlení morčatům umístíme tam, kde není průvan, velká zima, velké horko, hluk od TV či jiný nepříjemný zvuk ( vrtání z dílny, startování aut v garáži ,… ) Jestliže chováme morčátka venku, pak dbáme na stejná pravidla, jako při umístění jejich bydleníčka doma. Navíc jim zajistíme dostatek sena či jemné slámy na zahřátí. Velké hromada sena jim zároveň slouží jako úkryt a morčátka si v ní ráda hrají.

3) Dbáme i na čistotu vybavení. Nejlépe každý den umýváme misky, pítko, záchůdek, jesličky. Vše stačí umýt teplou vodou s jarem, důkladně opláchnout a nechat okapat. Jako dezinfekci a čistič skvrn od moči lze použít úplně obyčejný ocet, který necháme chvíli působit, pak opět důkladně opláchneme, poté vytřeme do sucha.

4) Zbytky potravy, které morčata nesnědla, vždy odstraníme. Tak se předejde případnému zplesnivění staré potravy. ( kusy salátu, okurky, mrkve, zbytky trávy z předešlého krmení )

5) Dodržujeme karanténu, jestliže si ke stávajícímu chovu morčátek přineseme další, které koupíme třeba na výstavě. Karanténu je dobré dodržet ca. 14 dní . Nový přírůstek ubytujeme do jiné „klece“ a dáme ho do jiné místnosti. Jestliže, se u nového zvířátka objeví nemoc, pak je.

6) Pravidelně svá morčátka pozorujeme a kontrolujeme. Když zjistíme, že se morčátko stále škrábe, apaticky sedí v rohu, nejí ,… apod. Ihned morčátko prohlédneme z blízka.

7) K pravidelným kontrolám patří : oči , uši, zuby, čumáček, drábky, srst, kůže

8) Zajdeme k veterináři hnedle, jakmile si nebudeme vědět rady. Nebudeme si hrát na specialisty a nechávat tak naše zvířátko zbytečně déle nemocné.

 

Mějte doma malou lékárničku

Lékárnička - základní vybavení pro „malou“ pomoc. Větší zásahy, diagnostiku nemoci a léčbu necháme na veterináři.

Co tam má být : pinzeta, nůžky, vata skládaná, vata na tyčince k čištění uší, sterilní tampóny,  borová voda, dezinfekční přípravek (ajatin,.. ), antiparazitní sprej či ampulka ( frontline,…), smecta,  vitamín C ( tabletky či kapky, které rozpouštíme ve vodě ), středně velký kus hřejivé tkaniny ( fleece dečka, froté ručník, … ). Slouží to pro zabalení morčátka v případě jeho prochladnutí, přenosu , apod. )

Co způsobuje onemocnění morčat: viry,  bakrerie, prvoci, roztoči, vši, všenky, plísně

Rozpoznání onemocnění a léčba -  zde najdete nejpodrobnější seznam a informace : www.morcata.cz/cavia-bohemia