všenky - potvůrky

Nežádaní parazité

Až vám začne morče zuřivě poskakovat po kleci, vyskakujíce výše než by vám vůbec přišlo možné nebo při svém zuřivém raplu začne pobíhat kolem dokola, narážeje hlavou do napáječky nebo se nestrefí do vchodu domku, zkuste mu zkontrolovat kožíšek. Nemusí totiž jít o „hravost“, „ vybíjení energie“ a podobně, ale o parazity – vši, všenky, červi...Nemocí, které mohou hlodavce napadnout, je samozřejmě více, v tomto článku se ale zaměřím na všenky.

Není snadné si všenek všimnout hned, zpočátku se morče drbe v intervalu „tak normálně, jak se na morče sluší a patří“. Také zraková prohlídka nemusí být úspěšná, zvlášť když člověk nic takového nehledá a jen mazlíčka hladí. Když se ovšem začne rapidně měnit i chování morčete, začíná to už bít na poplach.

Jak se všenky podepíší na morčeti

Takový tvoreček pak může začít chorobně jíst, aby se rozptýlilo od kousání parazitů (nebo naopak přestat přijímat potravu), ublížit si při zoufalých pokusech vyklepat ty škůdce ven, při mazlení je neklidné, kouše do věcí, nevydrží na místě...V pozdějších fázích může dojít k vypadávání chlupů nebo hůře – morče samo si je začne vytrhávat. Jednotlivé chlupy jsou jakoby polámané, bez lesku, v srsti je mnoho lupů, na kůži pak stroupky...Zkrátka nejedná se o nic příjemného.

Kontrola pohledem

Když si pak vezmete takového tvora „na paškál“, nejlépe přímo pod světlo lampy (pro krátkozraké navíc s lupou), můžete zmiňované parazity vidět. Samotné všenky jsou asi 1-2mm dlouhé bílé, šedavé či žlutavé „tyčinky“, které rejdí v kožíšku. Nejraději se drží za oušky nebo v rozítkách, ale později jsou k nalezení kdekoli. Na rozdíl od vší se neživí krví, ale suchými šupinkami kůže. Hnidy vypadají jako hnědé, šedé či černé tečky nalepené na chlupech. Jejich umístění je zprvu hlavně kolem zadečku, s nárůstem počtu se plocha zasažená hnidy zvětšuje. Ovšem má to jeden háček - na černém morčeti se těžko hledají hnidy, na bílém zase všenky, proto je asi nejlepší mít morče strakaté, abyste nebyli ochuzeni o pohled ani na jedno, ani na druhé...:)

Neodkládat návštěvu veteriny

V případě „to je jasné, jsou to všenky“ i za předpokladu „něco tam má, budou to asi nějací parazité“, se alespoň dle mého názoru stejně vyplatí zajít na veterinární kliniku a nespoléhat na svůj úsudek. Může se stát, že půjde o něco jiného – například červi, plísně, svrab a tak dále, což už je onemocnění většího kalibru...Většina šampónů pro morčata má kombinovaný účinek na vši i všenky dohromady, ale je záhodno vědět, co léčíte, už i ve vašem zájmu. Vši jsou přenosné na člověka zatímco všenky nikoli! Všenky se také nemohou dostat na jiné druhy zvířat (psi, kočky atd.), zato mezi sebou si je morčata předávají s radostí. Není vůbec zvláštností, když si něco takového domů přivlečete už ze zverimexu. Pokud navíc máte pouze jedno morče, které nepřichází do styku s jinými, je původ nemoci téměř prokazatelně právě na vině zverimexu. Je možné nakazit morče senem, ve kterém se nějací parazité usídlili, ale nebývá to moc časté. Už jen pro dobrý pocit je však lepší zbytek sena vyhodit a pořídit nové, lze-li to, tak i od jiného dodavatele. (Platí i o hoblinách na podestýlku – pokud vyvstane jakékoli podezření.)

Na veterinární klinice vám rádi řeknou, co vašemu morčeti skutečně je (možná vám i dané „mrchy“ ukáží pod mikroskopem) a doporučí tu léčbu, s kterou mají největší zkušenost a úspěch. Na řadě klinik tak například zcela zavrhují tolik propagované šampóny jako „moc toxické“ / „zbytečné dryáky“ a tak podobně. Něco na tom bude. Při šampónování mazlíčka je potřeba rozetřít pěnu do všech zákoutí kožíšku včetně bříška a tlapek, ale nesmí se dostat do očí, úst a uší. Kúra se musí opakovat a ne všechna morčata mají koupání ráda. Pokud se šampón dobře nevymyje, hrozí nebezpečí, že se bude morče drbat a kousat a dostane se mu tak stopové množství přípravku do trávicí soustavy.

Řešením může být také injekce

Proto lze využít metodu vakcinace – tedy podkožní injekce. Ani to není pro mazlíčka vůbec příjemné (nejhorší je asi okamžik, kdy je třeba povytáhnout kůži natolik, aby se dala vpravit účinná látka. Většinou totiž není možné uskutečnit vpich do svalu, který probíhá poklidnější cestou). I tato procedura se musí minimálně jednou zopakovat – v intervalu 10-14 dní (jedna dávka stojí okolo 70-80Kč, ale záleží samozřejmě na dané ordinaci). Látka je zamířena výhradně na všenky, nemá postranní ani nežádoucí účinky (až na stres při aplikaci...), ale neporadí si s hnidy. Proto je nutné opakovat proces, aby byla zneškodněna i „druhá generace“ parazitů, která se mezitím probrala k životu.

Opatrnost se vyplácí

Po každém zákroku – ať už šampónem, pudrem nebo injekcí - je třeba vyměnit morčeti podestýlku, v ideální verzi i vydesinfikovat klec ( v tom případě morče na dobu vyčichání desinfekce přenést do jiné místnosti) a pokud má dům z kartonu, raději vyměnit i ten. Deky a jiné tkaniny, v kterých jste morče přenášeli nebo hladili vyprat a nedávat morče po dobu „boje“ na látkou potažené sedací soupravy nebo koberce, na kterých si předtím hovělo.

Každé zanedbání výše vypsaného je sice pohodlnější cestou, ale morčátku tím nepřilepšíte a svojí peněžence také ne. Šampóny je třeba opakovat do zblbnutí, než budou všenky stoprocentně pryč, injekce se dávají nejméně 2x, spíše 3x. Pakliže mise nedopadla úspěšně, nastolí se nový očkovací proces o 2-3 dávkách a to je trochu moc i na dospělého člověka, natož na tak malého hlodavce...

Pokud jste se se všenkami nesetkali, přeji vám, aby se tak ani nestalo, a pokud s nimi právě bojujete, přeji mnoho úspěchů!

 

Odkaz na tento zajímavý článek a jeho autora najdete na následujících internetových stránkách

WWW.PETCLUB.EU      https://cs.petclub.eu/clanek/vsenky-u-morcat-17